|
Фіз-географ. Положення ЄвропиDate: 2015-10-07; view: 307. Європа знаходиться в центрі материкової – Північної півкулі, її площа – близько 10 млн. км2, це приблизно відповідає 15 територіям України. Гринвіцький меридіан "відтинає” крайню західну частину Європи, основна територія знаходиться в межах помірних широт. Лише крайні її частини на півночі та півдні знаходяться у субарктичному і тропічному поясах. Деякі острови розташовані в Арктиці. На крайній півночі на територію Європи "заходить” Північне полярне коло, за цим "кордоном полярної ночі” розташовані райони з досить суворими для цієї частини світу кліматичними умовами.
Крайні точки Європи: – північна – мис Нордкін на Скандинавському півострові (Норвегія) – південна – мис Маррокі (розташований на острові Тарифа, з'єднаному дамбою з Піренейським півостровом, Іспанія – західна – мис Рока на Піренейському півострові (Португалія) – східна – східне підніжжя Полярного Уралу біля Байдарацької губи.
Найближчим до Європи материком є Африка, у районі Гібралтарської протоки вони зближаються на відстань до 15-20 км. На відміну від інших частин світу, Європа лише з трьох боків оточена морями. Вона омивається Атлантичним і Північним Льодовитим океанами та їхніми морями. На північному сході, півночі і північному заході європейські береги омивають холодні води Карського, Баренцева, Білого і Норвезького морів, на заході – Балтійське і Північне моря. На півдні Європу ніжать теплі води Середземного моря, а також Мармурового, Чорного, Азовського морів – вони глибоко врізаються в територію материка Євразія. Береги цієї частини світу сильно порізані, за рочленованістю берегової лінії Європа є "чемпіоном світу”. Найбільші півострови – Скандинавський, Піренейський, Апенінський, Ютландія, Балканський і Кримський. На півострови припадає близько чверті території – це теж світовий рекорд. Найбільшими островами є Великобританія, Ісландія, Нова Земля, Земля Франца-Йосипа, Шпіцберген, Ірландія, Корсика, Сардинія, Сицилія. Великий вплив на формування природи західної і північної частини Європи і господарської діяльності у цих районах здійснює Північноатлантична течія. Ця поверхнева, стійка течія є продовженням найбільшої на Землі теплої течії – Гольфстриму. Природна річ, течія істотно впливає на клімат Європи, завдяки їй підвищується температура повітря, збільшується кількість опадів. Недарма Північноатлантичну течію називають "водяним опаленням” західної і північної частини Європи. Отже, Європа знаходиться у північній півкулі, основна частина її території розташована в межах помірних широт. Завдяки особливостям фізико-географічного положення, Європа має в своєму розпорядженні більш сприятливі природні умови, порівняно з регіоном Азії, котрий відповідає їй за широтним розташуванням.
|