Студопедия
rus | ua | other

Home Random lecture






Охарактеризуйте вчення про територіальну організацію суспільства і господарства


Date: 2015-10-07; view: 293.


Охарактеризуйте вчення про міжнар.географ.поділ праці.

Міжнародний географічний поділ праці (МГПП) – форма суспільно-територіал. поділу праці, тобто поділу праці між країнами, спеціалізація їх виробництва на певних видах продукції, якими вони обмінюються. Спеціалізація виробництва можлива за певних умов.

Для формування МГПП необхідні такі умови: - країна виробник повинна мати будь-які переваги у розвитку даної галузі з-поміж інших країн; - поза країною-виробником повинні існувати країни, де виникає попит на її продукцію за вищою ціною; - витрати на перевезення продукції з місця виробництва до місця споживання не повинні поглинати різницю між ціною виробництва та ціною продажу (країна-виробник повинна отримувати прибуток).

Ступінь залучення будь-якої держави до МГПП залежить насамперед від рівня розвитку її продуктивних сил. Тому економічно розвинуті країни посідають провідні позиції в сучасному міжнародному поділі праці, особливо у випуску наукомісткої продукції. Підвищення ролі у МГПП багатьох країн Азії, Африки та Латин. Амер.відбувається переважно за рахунок ресурсопостачання в економічно розвинуті країни, тобто зберігається їх сировинна спеціалізація.

Вчення про територіальну організацію суспільства й господарства (ТОСГ). Це вчення узагальнює та інтегрує весь напрацьований економіко-географічною наукою теоретичний інструментарій. Поняття „територіальна організація суспільства й господарства” охоплює всі аспекти розміщення продуктивних сил, розселення людей, соціальної, демографічної, економічної та екологічної політики. Територіальна організація суспільства й господарства – поєднання функціонуючих територіальних структур (розміщення населення, виробництва, природокористування), пов'язаних структурами управління з метою відтворення життя суспільства. Територіальна організація суспільства й господарства постає одночасно як явище і як процес. Як явище воно реалізується у формі ієрархічно супідрядних соціально-економічних систем (регіонів) різного рангу. Як процес – відбувається у постійному русі всього соціально-економічного життя населення в просторі й часі.


<== previous lecture | next lecture ==>
Охарактеризуйте вчення про економ-географ.положення | Дайте характеристику теорії географ.детермінізму.
lektsiopedia.org - 2013 год. | Page generation: 0.002 s.