Студопедия
rus | ua | other

Home Random lecture






Зрошувальних систем.


Date: 2015-10-07; view: 856.


План

1.Засолення і заболочення зрошувальних земель.

2.Методи меліорації засолених грунтів.

3.Дренажно-скидна мережа на зрошувальній системі.

1Засолення і заболочення зрошуваних земель, причини їх виникнення

Засоленими називаються землі, що мають надлишкову кількість легкорозчинних солей, які пригнічують сільськогосподарські культури i призводять до зниження врожаю i його якості. Пригнічення сільськогосподарських культур розпочинається при вмісті в профілі грунтів солей бiльше 0,25 % маси грунту. Найбільш шкідливими водорозчинними солями є: Na2C03, Na2S04, NaCl, MqS04, СаС12. Значна кількість солей утворюється при вивітрюванні порід. Щорічній притік легко­розчинних солей в океан з cуші складає 2735 млн т, біля 1 млрд т солей кожного року поступає в безстічні області ма­терика. Багато легкорозчинних солей утворюється при виверженні вулканів. Найістотнішим джерелом солей у грунті є осадочні породи. Підземні води, розчиняючи солі осадочних порід, збагачуються ними. При відповідних гідрогеологічних умовах мінералізовані води по капілярах піднімаються у поверхневі шари грунту. випаровуючись, ці води залишають в них солі. Утворення солей у грунті за рахунок осадочних порід називається первинним засоленням, а засолення за рахунок мінералізованих грунтових вод, що піднімаються по капілярах — вторинним. Вторинне засолення i заболочення часто відбуваються внаслідок неправильного зрошення. Цьому сприяють надмірні поливні норми, низький ККД зрошувальних каналів, відсутність або незадовільна робота колекторно-дренажної мережі, що викликає підвищення рівня мінералізованих грунто-вих вод.

За генезисом засолення поділяють на реліктове (залишки минулих епох) i сучасне. Встановлення генезису необхідне для оцінки можливої реставрації засолення при промиваннях грунтів, прогнозування pівня грунтових вод i загальної оцінки меліоративного стану всієї території . Глибина рівня грунтових вод, при якій починається засолення грунту, називається кри­тичною глибиною. Критична глибина коливаеться від 1,5 м для грунтів легкого механичного складу до 3,5м для грунтів важкого механічного складу.

Засолені грунти поділяються на слабо-, середньо-, сильно-засолені, а також на солончаки, солонці i солоді Слабозасолені грунти містять в coбi 0,25-0,4 % легкорозчинних солей, середньозасолені — 0,4-0,7 %, сильнозасолені — 0,71 %. Солон­чаки — це грунти, в метровому профілі яких міститься велика кількість легкорозчинних солей. Вміст солей в них перевищує 2 % від маси сухого грунту, досягаючи іноді 10 % i більше. Класифікація солончаків i солончакуватих грунтів за типом i ступенем засоления наведена в таблицях

 

2. Методы меліорацї засолених грунтів

Для поліпшення засолених земель застосовують piзні мстоди меліорації, основні з них: будівельні, фізичні, біологічні, хімічні, експлуатаційні, гідротехнічні.

ü До будівельних належать: боротьба з втратами води на фільтрацію; автоматизація водорозподілу; застосування техніки для поливу, що виключає живлення грунтових вод; недопускання затопления зрошувальних земель паводковими водами.

ü Фізичні методи включають: глибоку оранку на глибину 60 – 90 см, розпушення для сприяння поліпшення водопроникності грунту і піскування на грунтах важкого механічного складу для збільшення водопроникності поверхневого шару засолених грунтів.

ü До біологічних методів належать вирощування сільськогосподарських культур як меліорантів при освоєнні засолених грунтів. Культура – меліорант повинна мати здатність мобілізувати живильні речовини і втягувати мінеральні елементи в біологічний кругообіг. Цим умовам найбільше відповідає люцерна і буркун.

ü Основою хімічних методів меліорації є нейтралізація вільної соди і заміна поглинутого натрію іонами кальцію у солонцевих грунтах. Як хімічні меліоранти застосовують гіпс (Са S04 ), вапно (Са S03 ), і кислотні сірковмісні речовини – сірчану кислоту (Н2 S04), сірку (S), сульфат заліза (FeS04)Ці речовини вступають у реакцію з грунтовими карбонатами й утворюють гіпс, що є джерелом розчинного кальцію.

ü До експлуатаційних заходів належать:суворе виконання плану водовикористання системи при цілодобовому поливі;дотримання режимів зрошення сільськогосподарських культур;підвищення ККД зрошувальної системи.

ü Гідротехнічні методи меліорації найбільш ефективні і включають промивання засолених грунтів на фоні дренажної мережі,влаштування дамб,нагірних і ловильних каналів.

3. Дренажно-скидна мережа на зрошувальній системі.

Дренаж на зрошуваних землях являє собою комплекс гідротехнічних споруд, призначених для збору i відведення грунтових вод. Основним призначенням дренажу є створення умов для зниження рівня грунтових вод, стійкого опріснення засолених земель шляхом проведення промивань i підтримання водно-сольового режиму грунтів, що виключає реставрацію за­солення у період експлуатації зрошувальної системи. При меліорації засолених земель на зрошувальних землях застосовують горизонтальні, вертикальніi комбіновані дренажі.Горизон­тальний дренаж можс бути відкритимi закритим.Відкритий дренаж складається з глибоких каналів, що проходять у виїмках, а закритий — з труб, прокладених на певній глибині, які приймають грунтові води i транспортують їx за допомогою колекторів у водоприймачі. Залежно від призначеиня i розміщення дрен на зрошуваній території дренаж буває систематичний, вибірковий, ловильнийi береговий. Систематичний дре­наж— це система відкритих або закритих горизонтальних дрен, розміщених piвномірно на зрошуваній площі. Вибірковий дре­наж— це система дрен, призначених для дренування окремих, в основному понижених зрошуваних ділянок. Ловильний дренажперехоплює i відводить поверхневий та грунтовий потоки, що надходять на зрошувану територію. Береговий дренажпризначений для перехвату підземного потоку з боку річки або водосховища з метою попередження підтоплювання зрошуваної тетиторії.

Горизонтальний дренаж.Основним типом систематичного дренажу є горизонтальний дренаж.

Відкритий дренаж виконують у вигляді каналів у виїмці глибиною 3...4 м. Розміри поперечного перерізу каналу визначаються гідравлічним розрахунком. Відкритий дренаж має такі недоліки: заростання i сповзання укосів; втрата корисної площі; погіршення умов механізації польових робіт; великі експлуатаційні витрати.

Закритий дренаж складаеться з дрен, внутрішньогосподарських i міжгосподарських колекторів різних порядків, ловильнихi берегових дрен, споруд на дренажно-колекторній мережі. Колекторно-дренажну мережу розміщують на плані з урахуванням рельефу, грунтово-меліоративних умов території, розміщення зрошувальної мережі, організацї території i висо-копродуктивного застосування сільськогосподарської техніки. Дрени розміщують у напрямку гідроізогіпс. А колектори — впоперек дрен за похилом місцевості. Для запобігання замуленню дрени споруджують на відстань 15...25 м від зрошувальних каналів. Глибина закладання дрен i відстань між. ними залежить від механічного складу грунтів, гідрогеологічних умов i ступеня засолення грунтів. Закриті дрени роблять з гончарних труб довжиною 33 см з діаметром 50... 150 мм, керамічиих — дов-жиною 70 см, азбесто-цементних безнапірних — довжиною 4 м, бетонних i залізобетонних безнапірних труб, а також труб з різних полімерів-поліетилену, поліхлорвінілу, полінілхлориду.

У гончарні, керамічні та бетонні труби довжиною до 70 см вода надходить через зазори у стиках. При довжині труб 70 см встановлюють додаткову перфорацію у вигляді щілин або круглих oтворів, сумарна площа яких становить 0,5 % поверхні труби. Ширина щілин 3...7 мм, а діаметр отворів 5... 10 мм.

В останні роки почали застосовувати гнучкі виті дренажні труби з полівінілхлориду. Вода у порожнину такої труби надходить через спіральні зазори між суміжними витками смуги. Мінімальні похили відкритих дрен приймають 0,0005, а закритих — 0,001...0,002. Стики трубок обсипають щебенем, гравієм або піщано-гравійними сумішками ,створюючи фільтр.Як дренажні фільтри застосовують також мати із скловати і базальтового волокна,склотканину ,технічну марлю і склосітку .

Відстань між дренами можна визначити за формулою :

L=(200…300) k.

Де k – коефіцієнт фільтрації, м/ добу.

При глибині закладання дрен 3 м і глибокому заляганні водоупору (20 -30 м ) відстань між дренами становить від 200 ( для важких грунтів) до 500-600м (для легких грунтів)

Розрахункові витрати дрен, їх діаметри і швидкості руху води у дренах визначають гідравлічним розрахунком за формулами рівномірного руху води при безнапірному режимі на пропуск нормальної витрати при повному наповненні дрени. Модуль дренажного стоку приймають : для суглинових грунтів 0,25 – 0,45 л/ с з 1 га піщаних – 0,28 –0,7

Будівництво закритого горизонтального дренажу залежно від рівня грунтових вод і вологості грунтів проводять механізованим або напівмеханізованим способом. У грунтах природної вологості при глубині грунтових вод понад 2,5м для влаштування дрен і колекторів доцільно застосовувати дреноукладачі Д – 658, Д – 659 та інші. Труби і фільтр укладають вручну.

При влаштуванні дрен екскаватором у мокрих грунтах влаштовують «полицю». Укладання витих дренажних труб проводять механізованим способом з попереднім підсипанням піску шаром 5 – 7 см.

Для нормальної роботи дренажно – скидна мережа оснащується гідро- технічними спорудами. На поворотах, у місцях зміни похилів і спряження дрен, а також на пямолінійних ділянках довжиною понад 1 км через кожні 200-400м споруджують оглядові колодязі. На всіх закритих колекторах і дренах, що впадають у відкриті канали, необхідно влаштовувати гирлові споруди. Якщо самопливне відведення неможливе, то будують насосні станції.

Вертикальний дренаж застосовується у тому випадку, коли під верхньою товщею грунтів, що характеризуються невеликим значенням коефіцієнта фільтрації, залягають породи з великою водопроникністю.

Вертикальний дренаж призначений для відкачування і відведення підземних вод буровими свердловинами-колодязями діаметром 30-70 см, глибиною 20-150 м, закріпленими обсадними трубами с отворами для надходження води. Вертикальний дренаж порівняно з горизонтальним має ряд переваг: можливе глибоке зниження рівня грунтових вод, незначні втрати корисної площі, дренажні води можна застосовувати для зрошення. Основні недоліки: потреба в електроенергії, насосно-силовому обладнанні, значні експлуатаційні витрати.

Свердловини для відкачування грунтових вод розміують на зрошуваній території у шаховому порядку або по периметру. Свердловини розміщують на відстані 1,5-3 км по похилу і 0,7-1,5 км по горизонталі. Кожна свердловина обслуговуе 100-400 га. Свердловини -колодязі обладнують установками з артезіанськими і заглибними насосами. Насосні установки обладнують контрольно-вимірювальною апаратурою для обліку кількості відкачуваної води, витрат електроенергії і контролю положення рівня грунтових вод.

Комбінований дренаж являє собою поєднання горизонтальних дрен з вертикальними розвантажувальними свердловинами. Влаштовується в тому випадку, коли верхній слабопроникний шар потужністю до 15м підстилається і підживлюється водоносним напірним горизонтом потужністю 10-15м з доброю водопроникністю. Горизонтальні дрени забезпечують зниження рівня грунтових вод і відводять за межі дренованої території із свердловин-підсилювачів. Свердловини розміщують на відстані 50-150 м одна від одної і закріплюють металевими азбестоцементними або пластмасовими трубами. Для підсилення дії комбінованого дренажу можна застосовувати вакуумування.

Вакумний дренаж. У районах річкових долин, що являють собою двошаровий пласт з верхнім шаром суглинків невеликої потужності, застосування горизонтальних або вертикальних дренажів неекономічні або його технічно важко виконати. За принципом дії вакуумні дренажні системи поділяються на системи вакуумування грунтів і системи вакуумного водовідводу.

Горизонтальний дренаж може бути системою вакуумування грунтів, а вертикальний- вакуумного водовідводу. Горизонтальний вакуумний дренаж влаштовують як звичайні системи горизонтального дренажу, різниця в тому, що мережа не має оглядових колодязів, а обладнана вакуумними колодязями, в яких створюється розрідження вакуумним насосом. Дрени застосовують азбестоцеметні, пластмасові і пористі. Стики між трубами перекривають муфтами. Перфорації на трубах виконують тільки в їх нижніх частинах. Вертикальний вакуумний дренаж- це система свердловин або трубчастих колодязів об'єднаних колектором, з якого роздільно відкачують повітря і воду.

Водозбірна – скидна мережа. Для спорожнення каналів після поливу і видалення надлишкових поверхневих вод з понижених ділянок після зливних опадів і сніготанення на зрошувальних системах влаштовують водозбірно – скидну мережу. Розміщують її у пониженнях, балках тальвегах вздовж доріг, розподільних каналів, по межах полів сівозміни і землекористування.

Відстань між водозбірно – скидними каналами при односторонньому командуванні розподільників приймають у межах 800 – 1200 м а при двохсторонньому – до 2500м.

Зрошувальні канали з витратою понад 250л/с закінчуються скидними спорудами, що з'єднуються з водозбіро- скидною мережею. На великих каналах, крім кінцевих скидів, влаштовують аварійні скиди.

Водозбірно- скидні канали будують у виямках, переріз їх має трапецієвидну форму. Горизонти води у скидних каналах при розрахункових витратах повинні бути нижче поверхні землі на 15 -20 см для забезпечення скиду води з найвижчих місць. У скидних каналах старшого порядку горизонт води повинен бути на 5 -10 см нижче горизонта у каналі молодшого порядку для забезпечення самопливного відведення води.

Контроль режиму грунтових вод здійснюється за допомогою спостережних свердловин, розміщених рівномірно по всій території зрошувальної системи і по створах. Одна свердловина припадає в середньому на 100 -200 га.

Рівномірно розміщена мережа спостережних свердловин служить для складання карт глибин залягання і мінералізації грунтових вод. Відстань від урізу води в каналі до спостережних свердловин приймають: 25, 50, 100, 200 , 500, 700 , 1000 м і далі через кожні 500 м . Глибину свердловини приймають такою, щоб вона показувала рівень грунтових вод при будь-якому їх положенні.


<== previous lecture | next lecture ==>
Функции (задачи) политологии | Syntactic relations and connections
lektsiopedia.org - 2013 год. | Page generation: 0.004 s.