Студопедия
rus | ua | other

Home Random lecture






Евтаназія: убивство чи милосердя?


Date: 2015-10-07; view: 479.


Fill in the blanks with an appropriate word from the topical vocabulary, making any necessary changes.

 

handicapped launch spin-off euthanasia drudgery
ultimate travesty anguish manslaughter sue
indulge        

 

 

1. The decision caused a huge public outcry and a national debate on __________.

2. A family with a severely ____________child will have many problems.

3. The__________ responsibility for policy lies with the President.

4. A test satellite _____________________ from Cape Canaveral.

5. What seemed a promising job turned into months of boredom and __________.

6. Of course, in past centuries, no global news network existed to capture the____ ___________of the victims.

7. It seems never to have been doubted that a corporation created by Royal Charter can __________for libel.

8. One of the main____________ for countries that host the Olympic Games is increased business for hotels, restaurants, and theatres.

9. The court decided there was insufficient evidence for a ____________charge.

10. It was a political act, a ____________from start to finish.

11. Women do not___________ in crime to the same extent as men.

? 11. Translate the text into English.

 


А може, убивство з милосердя?


Щодня у свiтi тисячi фiзично здорових людей добровiльно йдуть iз життя через те, що не в змозi витримати душевнi страждання. У той же час тисячi безнадiйно хворих мучаться, страждаючи вiд фiзичного болю. Чи вправi хтось iз людей (бо самi вони не в змозi) покласти край їхньому стражданню, вчинивши «убивство з милосердя»?

Гарне медичне слово «евтаназiя» означає безболiсне навмисне умертвiння хворого з метою полегшення його страждань. Проблема евтаназiї виникла не сьогоднi i не раптово. Англiйський фiлософ Френсiс Бекон (1561—1626) для означення легкої безболiсної смертi ввiв термiн «евтаназiя», тобто хороша, спокiйна i легка смерть, без мук i страждань.
Кiлька рокiв тому великого розголосу набув судовий процес над 71-рiчним хiрургом Джеком Кеворкяном, активним пропагандистом евтаназiї (звільнення вiд страждань тяжкохворої людини за допомогою безболісного умертвіння), що вiдбувся у м. Понтiак штату Мiчiган США. «Лiкар Смерть» за певний перiод з допомогою спецiального ним розробленого апарата умертвив 130 безнадiйних пацiєнтiв. Шiсть разiв за цей час вiн притягався до суду, i суд виправдовував лiкаря. Востаннє вiн вiдмовився вiд адвоката, i суд визнав його винуватим. Вирок — 25 рокiв тюремного ув'язнення. Багато хто висловлював на адресу «Лiкаря Смерть» осуд й неприязнь. Однак є i багато прихильникiв Кеворкяна серед вчених i хворих. Одна з його послiдовниць — медсестра з Угорщини, яка отримала прiзвисько Чорний Ангел, — нинi теж уже за гратами. Хоча й переконувала суддiв, що вводила смертельну iн'єкцiю хворим лише на їхнє прохання, чи, до прикладу, якщо хворий перебував у глибокiй комi й життя його пiдтримувалося лише з допомогою апаратiв, на прохання близьких родичiв.

Якщо розiбратися детальнiше, то поняття «евтаназiя» має дуже глибоке коріння. Так, у Спартi вбивали немовлят, народжених слабими й хворими, у деяких первiсних племен був звичай убивати старикiв, якi стали тягарем для iнших. На початку минулого столiття юрист Бiндiнг i психiатр Гохе запропонували називати евтаназiєю знищення так званих «неповноцiнних» людей. Евтаназiя у такiй iнтерпретацiї широко застосовувалася в гiтлерiвськiй Нiмеччинi, де була спецiально розроблена програма масового знищення людей з рiзними формами захворювань (психiчно хворих, епiлептикiв, паралiзованих тощо). Все це робилося «в iнтересах нацiї». Нинi питання про допустимiсть евтаназiї обговорюється в багатьох країнах свiту, а в рядi країн евтаназiя визнана законною: зокрема, у Нідерландах, в Австралiї, з деякими застереженнями у Канаді. У нас же евтаназiю ранiше прийнято було згадувати як явище, властиве виключно капiталiстичному суспiльству, позбавленому елементарних принципiв моралi. Те, що подiбне може бути у нас, сприймалося як абсурд. Не тому, напевно, що всi українцi чи росiяни такi ревнi вiрники i у всьому, зокрема в питаннi життя i смертi, покладаються на Бога. Можливо, тут далося взнаки горезвiсне українське терпiння? А може, не одному поколiнню втовкмаченi незабутнi слова Павки Корчагiна, що «життя дається тiльки раз...» У той же час багато вчених зі свiтовим iменем вважають, що є категорiї людей, для яких є допустимим «убивство з милосердя».

Це i невилiковнi хворi, i хронiчно хворi з незворотними вiковими змiнами, хворi з безнадiйно ушкодженим мозком та iншi. Обгрунтовується доцiльнiсть примусової евтаназiї. Переважно це стосується новонароджених з уродженою патологiєю i хворих старечого вiку. Лауреат Нобелiвської премiї Ф. Крiк запропонував не надавати медичну допомогу особам, старшим за 80. На пiдтримку такої позицiї висуваються, як правило, тези про захист економiчних iнтересiв держави й необхiдностi перерозподiлу медичних ресурсiв на користь хворих, котрi мають бiльше шансiв на одужання. Адже перебування у лiкарнi й пiдтримка життя пацiєнта з безнадiйним ушкодженням мозку обходиться вiд 25 до 30 тисяч доларiв на рiк. Невилiковний хворий, котрий перебуває в лiкарнi протягом року, займає мiсце, яке могли б використати близько 20 хворих з термiном лiкування по 2—3 тижнi.

До того ж, бiльшiсть сучасних молодих лiкарiв не вважають самогубство смертним грiхом перед Богом або зовсiм не вiрять нi в Бога, нi в загробне життя. Отож вони не вбачають нiякого смислу i у продовженнi страждань хворого та його близьких.

Злиденне становище нашої медицини — важливий об'єктивний фактор популярностi евтаназiї. Воно формує думку, що медично дозволена смерть i припинення життя є достойнiшими за нестерпне споглядання того, як помирають безнадiйно хворi, котрим суспiльство не в змозi допомогти. У той же час це сприятиме поширенню в суспiльствi цинiзму, нiгiлiзму i моральної деградацiї в цiлому, що є неминучим при вiдмовi вiд дотримання заповiдi «не убий».

& 12. Quickly read the text and find out why Dr Kevorkian - the man in the picture - is in the news.


<== previous lecture | next lecture ==>
Explain the contextual meaning of the words in bold and translate the following sentences into Ukrainian. | A monster or a saint?
lektsiopedia.org - 2013 год. | Page generation: 0.003 s.