Студопедия
rus | ua | other

Home Random lecture






Ю. Бачинський та М. Міхновський – виразники української національної ідеї.


Date: 2015-10-07; view: 1407.


Ю. Бачинський та М. Міхновський – видатні політичні і культурні діячі України. Їх творчість і суспільно-політична діяльність пронизана українською національною ідеєю.

Юліан Бачинський – один із активних діячів Українсько-руської радикальної партії (політична мета партії – проголошення незалежності України) у праці «Україна irredenta» обґрунтовує потребу створення Української незалежної держави. Ця книга привернула увагу широкої громадськості України, зокрема Галичини. В ній чітко і виразно прозвучала національна ідея.

У 90-х роках XIXст. Спостерігається активізація політичного життя і на сході україни, де виникають перші політичні організації, що висувають вимогу боротися за незалежну Українську державу.

Харківський адвокат Микола Міхновський 1900р. опублікував брошуру «Самостійна Україна», де була чітко сформульована державницька ідея «незалежності України від Росії». Будучи студентом юридичного факультету Київського університету, М.Міхновський виявляє ініціативу: в Каневі на могилі Т. Шевченка заснувати таємну організацію «Братство тарасівців». Політична програма братства була окреслена М.Міхновським на сторінках Львівської газети «Правда». В ній поставало питання про відновлення національно-державної самостійності України. Цій меті, на думку Міхновського, повинна бути підпорядкована діяльність кожного українського патріота.

В 1897р. на основі «Братства тарасівців» у Харкові виникла «Українська студентська громада». М.Міхновський мав на неї великий вплив. Програма й ідеологія нової організації була близькою до «Братства тарасівців». Пізніше ця організація переросла в Революційну українську партію (РУП). Одночасно М.Міхновський сформулював завдання розбудови незалежної національної держави, використовуючи аргументи міжнародного права, а також політичні і культурні. Ідеї Міхновського знайшли підтримку прогресивно налаштованої інтелігенції. Кількість його прихильників поступово зросла.

Невелика група прихильників Міхновського, відколовшись від РУП 1902р., організувала Українську народну партію суто націоналістичного спрямування, для якої він розробив десять заповідей, опублікованих у Львові, де чітко і виразно звучала ідея проголошення самостійності , вільної Української Демократичної республіки.

В 1905р. Міхновський опублікував у Львові проект опрацьованої ним української конституції, вихідним принципом якої є задекларована самостійність України, як Соборної держави і державна суверенність українського народу.

Так М.Міхновський став попередником організованого українського націоналізму. Його національна ідея надихала наступні покоління борців за незалежність Української держави.

 


<== previous lecture | next lecture ==>
Модерністський період національно-культурного відродження, його характерні риси та ознаки. | Національно-культурне відродження у Галичині.
lektsiopedia.org - 2013 год. | Page generation: 0.003 s.