Главная страница Случайная лекция Мы поможем в написании ваших работ! Порталы: БиологияВойнаГеографияИнформатикаИскусствоИсторияКультураЛингвистикаМатематикаМедицинаОхрана трудаПолитикаПравоПсихологияРелигияТехникаФизикаФилософияЭкономика Мы поможем в написании ваших работ! |
Миколаїв – 2013
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «МИКОЛАЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ» Кафедра фізичної реабілітації МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ ДИПЛОМНИХ РОБІТ
для студентів, на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст галузі знань 0102 «Фізичне виховання і спорт, здоров’я людини» за спеціальністю 7.01020302 «Фізична реабілітація»
Миколаїв – 2013 Пакін Ю.В., Образцова Г.Г., Бекбулатова О.Б. Методичні рекомендації щодо виконання дипломних робіт для студентів, на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст галузі знань 0102 «Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини» за спеціальністю 7.01020302 «Фізична реабілітація». – Миколаїв: МПІ, 2013 р. – 27 с. Рецензент:__________________________________________________
Методичні рекомендації затверджені на засіданні кафедри «Фізична реабілітація»
Протокол від “17”__вересня____ 2013 року № 1
Завідувач кафедри_________________________________
_______________________ (__Пакін Ю. В.___) (підпис) (прізвище та ініціали)
“17”___вересня_____ 2013 року
Схвалено науково-методичною радою вищого навчального закладу за галуззю знань 0102 «Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини» за спеціальністю 7.01020302 «Фізична реабілітація»
Протокол від “____”________________ 20___ року № ___
“_____”______________20__ року Голова________ (_Ткаченко С. А._) (підпис) (прізвище та ініціали)
Методичні рекомендації щодо виконання дипломних робіт для студентів, на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст включають в себе: загальні положення, організаціюта порядок написання дипломної роботи, рекомендації щодо структури дипломної роботи, рекомендації щодо змісту дипломної роботи її оформлення та порядку захисту. Методичні рекомендації розроблені для студентів денного та заочного відділення галузі знань 0102 «Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини» за спеціальністю 7.01020302 «Фізична реабілітація».
ЗМІСТ
ВСТУП
Методичні рекомендації з виконання дипломних робіт зі спеціальності 7.01020302 «Фізична реабілітація» розроблено на підставі «Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти України №161 від 02.06.1993 р., чинних інструктивних і методичних документів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, чинних державних та міждержавних стандартів, а саме ГОСТ 2.105-95 «Единая система конструкторской документации. Общие требования к текстовым документам», ДСТУ 3008-95 «Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення», ДСТУ 3582-97 «Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові в бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила», ДСТУ 7.1:2006 «Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання», та ін. Методичні рекомендації призначені для студентів, керівників дипломних робіт, консультантів, рецензентів та членів Державних кваліфікаційних комісій. Методичні рекомендації встановлюють загальні вимоги до тематики, структури, змісту, обсягу, оформлення та порядку захисту дипломних робіт, які будуть враховуватися при оцінюванні представлених робіт на захист перед Державною кваліфікаційною комісією. Розроблені методичні рекомендації регламентують питання наукового керівництва, організації виконання дипломної роботи, порядку допуску до захисту та процедури захисту дипломної роботи, а також інші питання організаційного характеру.
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Дипломна робота є самостійною кваліфікаційною науково-дослідною роботою студента, яка синтезує підсумки теоретичної та практичної підготовки у межах нормативної та варіативної складових освітньо-професійних програм підготовки фахівців, а також відображає нові рішення актуальних проблем розвитку системи фізичної реабілітації та окремих складових відновної медицини та рекреації. Метою дипломної роботи є закріплення теоретичних знань та практичних навичок, одержаних студентом у процесі навчання за спеціальністю, вміння самостійно аналізувати спеціальну літературу за фахом, здійснювати збір фактичного матеріалу, здатність робити висновки та узагальнення. Дипломна робота повинна мати науково-дослідницький характер. Дипломна робота виконується на основі глибокого вивчення відповідних законів України, постанов Уряду України щодо оздоровлення та реабілітації населення, нормативних та методичних матеріалів, спеціальної вітчизняної та зарубіжної літератури, статистичних досліджень. У дипломній роботі студент-дипломник має показати: - глибокі теоретичні знання з обраної теми; - високий рівень загальнонаукової та спеціальної підготовки, здатність застосовувати отримані знання при вирішенні конкретних завдань реабілітації; - здатність до самостійного інформаційного пошуку, аналізу, систематизації матеріалу та літературних джерел за темою дослідження; - володіння методами наукового дослідження; - навички проведення аналізу та розрахунків за допомогою сучасної обчислювальної техніки; - вміння робити узагальнення та правильні висновки із застосуванням методів системного аналізу, причинно-наслідкових зв'язків тощо. Дипломна робота виконується відповідно до завдання та встановленого терміну. Загальними вимогами до дипломної роботи є: - цільова спрямованість відповідно до обраної теми роботи; - додержання рекомендованої структури роботи та логічної послідовності викладення матеріалу; - глибина дослідження та повнота висвітлення питань; - конкретність висновків та обґрунтованість рекомендацій; - оформлення дипломної роботи з дотриманням вимог даних рекомендацій. Дипломна робота повинна демонструвати результати вивчення організаційних та методичних питань аналізу, якісної та кількісної оцінки складових фізичної реабілітації. Під час виконання дипломної роботи студент повинен показати вміння правильно застосовувати теоретичні знання з фахових дисциплін для успішного виконання соціально-економічних завдань, користуватись науковим апаратом, викладати свою точку зору з питань, що розглядаються; розкрити суть і значення розвитку діяльності реабілітаційних установ; вміти робити науково-обґрунтовані висновки та вносити конкретні пропозиції з удосконалення розвитку реабілітаційного сектора та окремих його складових.
2. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ПОРЯДОК НАПИСАННЯ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
Процес виконання та захисту дипломної роботи складається з таких етапів: - вибір теми; - розробка програми дослідження та графіка виконання дипломної роботи; - підготовка (викладення, написання) дипломної роботи; - оформлення дипломної роботи; - підготовка до захисту; - попередній захист дипломної роботи перед кафедральною кваліфікаційною комісією; - захист дипломної роботи перед Державною кваліфікаційною комісією. Студент: - разом із науковим керівником уточнює тему роботи та коло питань, які будуть вивчатись, та складає план (програму) дослідження та календарний план (графік) підготовки роботи з визначенням черговості виконання окремих етапів; - збирає первинний матеріал; - регулярно консультується з науковим керівником та доповідає йому про хід виконання роботи; - за станом написання окремих розділів студент передає їх на перевірку науковому керівнику, виправляє їх та коригує дипломну роботу відповідно до отриманих від наукового керівника зауважень; - у встановлені терміни звітує перед керівником про готовність роботи. За достовірність інформації та обґрунтованість прийнятих у дипломній роботі рішень відповідальність несе дипломник. Безпосереднє керівництво роботою дипломника покладається на наукового керівника, який: - видає завдання на виконання дипломної роботи; - надає студенту допомогу в розробці календарного графіка на весь період виконання дипломної роботи; - рекомендує студенту необхідну літературу з теми дипломної роботи; - проводить консультації згідно із затвердженим графіком; - систематично контролює хід роботи та інформує кафедру про стан підготовки дипломної роботи; - надає відгук на закінчену дипломну роботу та рекомендацію кафедрі стосовно допуску студента до захисту роботи. До виконання дипломної роботи допускаються студенти, які успішно склали заліково-екзаменаційну сесію, завершили виробничу та переддипломну практику та захистили звіт. Для виконання дипломної роботи рекомендуються такі об’єкти дипломного проектування: Санаторно-курортні установи та їх структурні підрозділи. Реабілітаційні установи та їх структурні підрозділи. Медичні установи та їх структурні підрозділи. Дошкільні та шкільні навчальні заклади відповідного напряму.
Даний перелік не обмежує інші можливі об’єкти дипломного проектування, які можуть бути прийняті по узгодженню з науковим керівником і завідувачем кафедри. Вибір теми дипломної роботи студент здійснює самостійно відповідно до рекомендованої тематики напрямів дослідження (Додаток 1) по узгодженню з науковим керівником та завідувачем кафедри. Назва теми повинна якомога повніше розкривати сутність, об’єкт і предмет дослідження. Наведена тематика дипломних робіт є орієнтовною та може корегуватись відповідно до наукових інтересів та обраного напряму практичної діяльності студента. Тема дипломної робота повинна бути актуальною, відповідати сучасному рівню та перспективним напрямам розвитку теорії та практики з урахуванням передового вітчизняного та зарубіжного досвіду. Тема дипломної роботи може бути продовженням досліджень, які проводились студентом у процесі написання курсових та наукових робіт. Після вибору теми дипломної роботи студент подає заяву на ім'я завідувача кафедри з проханням надати дозвіл на її написання та призначити керівника дипломної роботи, а також вказує повну назву теми дипломної роботи. З урахуванням побажань студентів-дипломників завідувач кафедри призначає керівників майбутніх дипломних робіт. Закріплення тем дипломних робіт і наукових керівників (наукових консультантів) за студентами-випускниками за пропозицією кафедри затверджується наказом по інституту. Після затвердження теми дипломної роботи студент разом з керівником складає програму дослідження, на підставі якої розробляється графік виконання дипломної роботи. Програма дослідження та графік виконання дипломної роботи стисло викладаються в завданні на виконання дипломної роботи, яке науковий керівник дипломної роботи видає студенту під підпис. Завдання на виконання дипломної роботи підшивається як друга та третя сторінка дипломної роботи. Графік виконання дипломної роботи має виглядати як перелік основних етапів роботи з визначеними кінцевими термінами їх виконання.
3. РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО СТРУКТУРИ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
Дослідження за темою дипломної роботи розпочинаються зі складання плану. При розробці плану необхідно виходити з того, що виконання окремих розділів і підрозділів слід розглядати з позиції розкриття теми в цілому. Тому структура плану має бути логічною, а питання - взаємопов'язані. У загальному вигляді дипломна робота повинна мати таку структуру: - титульний аркуш; - завдання на виконання дипломної роботи; - зміст; - вступ; - розділ 1 (теоретична частина); - розділ 2 (аналітична частина); - розділ 3 (проектна частина); - розділ 4 (охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях); - висновки; - список використаних джерел; - додатки. Обсяг та склад кожного розділу необхідно формувати з додержанням таких умов: 1. Висвітлення положень і рекомендацій має бути конкретним, без зайвих пояснень і викладення загальновідомих міркувань. 2. Громіздкі обґрунтування, значні розрахунки, загальний інформативний матеріал треба виносити в додатки. 3. Конкретна кількість сторінок у розділах не регламентована, вона повинна відповідати найбільш доцільному використанню загального обсягу дипломної роботи (90…115 сторінок без додатків) і забезпечувати достатню інформативність та обґрунтованість рішень і висновків. Рекомендується така орієнтовна кількість сторінок в розділах: - вступ – 4…5 стор.; - розділ 1– 24…28 стор.; - розділ 2 – 25…35 стор.; - розділ 3 – 25…30 стор.; - розділ 4 – 8…12 стор.; - висновки – 4…5 стор. Пам’ятка студента щодо оформлення дипломної роботи наведена в додатку 2. Окремо до дипломної роботи додаються відгук наукового керівника та рецензія на дипломну роботу. Форма та приклад змісту дипломної роботи наведені в додатку 3. Зміст розділів залежить від теми роботи та програми дослідження. Проте, існують загальні вимоги до виконання кожного розділу дипломної роботи, які наведені далі. 3.1. Відгук та рецензія
Письмовий відгук керівника на дипломну роботу має висвітлювати наступні питання: підтвердження актуальності теми дослідження, рівень використання студентом теоретичних знань для розв’язання завдань дослідження; аналіз методики дослідження; оцінку якості вирішення завдань дослідження; аналіз та оцінку запропонованих дослідником заходів; виконання календарного плану роботи; участь у науково-дослідній роботі впродовж навчання у вищому навчальному закладі; можливість використання пропозицій та рекомендацій студента в практиці реабілітаційної роботи, кафедри; наявність професійних навичок з напрямку підготовки; відношення студента до виконання роботи; загальні висновки, оцінку дипломної роботи та рекомендації щодо допущення до захисту дипломної роботи. Дипломна робота подається на зовнішнє рецензування. Рецензентом може виступати фахівець підприємства, установи, організації тощо, на матеріалах якого (-ї) виконана дипломна робота. Коло наукових та фахових інтересів рецензентів має відповідати тематиці дипломної роботи (рецензентом може бути лікар-реабілітолог, завідувач реабілітаційного центру, головний лікар санаторію тощо). Рецензія подається у письмовому вигляді, в довільній формі та має містити такі складові: - визначення значення теми дипломної роботи для практики та її актуальності; - аналіз відповідності змісту дипломної роботи її завданню; - визначення глибини висвітлення студентом реального стану справ у відповідній галузі; - висновки щодо використання в дипломній роботі сучасних методів дослідження, методичних підходів, елементів наукової новизни; - позитивні сторони дипломної роботи та її недоліки, інші питання на розсуд рецензента; - оцінку загальних вражень від дипломної роботи (оформлення, стиль і грамотність викладання тощо); - висновок і рекомендацію щодо можливості допущення дипломної роботи до захисту і, за бажанням, може бути висловлено зауваження та думку про оцінку дипломної роботи.
3.2. Зміст
Зміст подається на початку дипломної роботи. Він містить найменування та номери початкових сторінок вступу, розділів, підрозділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. При цьому не допускаються скорочення чи зміни у формулюванні, послідовності та підпорядкуванні назв розділів та підрозділів. Заголовки однакових ступенів рубрикації слід розташовувати одні під одними. Всі заголовки починаються з великої літери. Останнє слово кожного заголовка не з’єднується крапками з відповідним номером сторінки. Зміст дипломної роботи має відображати сутність вирішуваної проблеми, її складність і логіку дослідження. Назви розділів і підрозділів мають бути стислими та зрозумілими, літературно грамотними, тісно пов’язаними з назвою роботи, але не повторювати її.
3.3. Вступ
Вступ повинен у стислій формі характеризувати дипломну роботу, рекомендується такий його склад за наведеною послідовністю: - актуальність обраної теми; - мета та основні завдання роботи; - об’єкт та предмет дослідження; - теоретичне та практичне значення роботи; - структура дипломної роботи та логічність її змісту; - обсяг роботи, кількість таблиць та рисунків. Також у вступі бажано описати застосовані методи дослідження, можливі результати практичного втілення пропозицій дипломної роботи тощо.
3.4. Рекомендації до теоретичної частини
У теоретичній частині роботи обґрунтовується теоретична, методологічна база обраних питань, дається огляд спеціальної літератури з обраної теми, методик дослідження, нових розробок та інших інформативних джерел. Посилання на використані джерела є обов’язковими. Наведену інформацію необхідно ілюструвати таблицями, рисунками, формулами. У теоретичній частині розглядаються такі аспекти: - характеристика обраної патології та сучасний стан кількості населення, які хворіють в Україні (статистика); - етіологія патології; - клініка та патогенез патології; - діагностика або інструментальні дослідження хвороби; - профілактика. Результати розробок теоретичної частини обов’язково повинні бути використані в другої частині роботи для оцінки методів фізичної реабілітації стосовно існуючої теорії та методології. 3.5. Рекомендації до аналітичної частини Аналітична частина включає: - характеристику комплексної реабілітаційної програми обраної патології (ЛФК, масаж, фізіотерапія, кінезотерапія тощо); - аналіз методів реабілітації об’єкта дослідження з урахуванням теми роботи та теоретичних розробок першого розділу (оцінка методів і методик реабілітаційних програм та впровадження новітніх методик реабілітації); - результати аналізу, показання та протипоказання методів реабілітації об’єкта дослідження, сучасні проблеми реабілітації в країні, етапи та періоди реабілітації, недоліки в реабілітаційних установах та впровадженні певних заходів в діяльності вищеозначених організаціях. Для оцінки реабілітації об’єкта дослідження необхідно використовувати як теоретичний так і фактичний матеріал, документацію реабілітаційної установи, які були отримані під час переддипломної практики, а також статистичну інформацію державних та недержавних установ. Форма подання аналітичного матеріалу може бути довільною: словесна, таблична та графічна у вигляді рисунків, схем тощо.
3.6. Рекомендації до проектної частини Проектна частина дипломної роботи є логічним продовженням аналітичної частини. В третьому розділі розробляються конкретні пропозиції щодо поліпшення комплексної програми реабілітації об’єкта дослідження, проаналізованого в другому розділі, за результатами аналізу методів реабілітації. При цьому слід застосовувати різноманітні сучасні математичні моделі та методи визначення функціонального стану, діагностичні критерії відбору досліджуваних тощо. Найбільш універсальною та ефективною для розробки реальних пропозицій (заходів) є методика причинно-наслідкових зв’язків. Вона дозволяє розробити або доповнити комплексну реабілітаційну програму певними заходами або, які за рахунок змін конкретних елементів методики поліпшують функціональний стан хворих та на більш довгий строк не допускають повторення рецидивів у майбутньому. Від індивідуального комплексного підбору методів реабілітації залежить ефективність відновлення систем та органів людини. Тому всі проблеми та недоліки, які виникають у процесі реабілітаційної діяльності установи є насамперед проблемами індивідуального підходу та підбору груп хворих за діагностичними критеріями. Їх вирішення залежить від вдосконалення та модуляції у тих чи інших елементах методів реабілітації. Комплексний аналіз реабілітаційної програми виявляє недоліки або ефективність впливу різних факторів на відновлення функцій патологічного органа або системи людини. Кожна діагностична методика дослідження функціонального стану людини та вибраний метод реабілітації у комплексній програмі розглядається окремо. Алгоритм проектної частини такий: - обрати будь-який метод реабілітації щодо визначеної патології у комплексній програмі реабілітації; - побудувати причинно-наслідковий ланцюжок, який виведе на відповідну ефективність певного елементу метода реабілітації, що може суттєво впливати на прискорення відновлення організму людини; - виявити індивідуальні причини ефективності знайденого елементу у методиці фізичної реабілітації; - запропонувати конкретні заходи щодо поліпшення або вдосконалення комплексної програми фізичної реабілітації, які дають можливість прискорення відновного процесу обраної патології в комплексній програмі фізичної реабілітації. Проектні пропозиції можуть мати вигляд організаційних, аналітичних, структурно-організаційних та інших заходів (інструкції, моделі, методики, тощо).
3.7. Рекомендації до розділу «Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях»
У розділі необхідно дослідити систему управління охороною праці в організації, небезпечні та шкідливі фактори умов праці на об’єкті дослідження, а також оцінити можливості виникнення надзвичайних ситуацій в організації. Рекомендована структура розділу: Підрозділ 4.1. Система управління охороною праці в організації. Підрозділ 4.2. Аналіз небезпечних і шкідливих факторів або санітарно-гігієнічних умов праці в організації. Підрозділ 4.3. Безпека в надзвичайних ситуаціях на досліджуваному об’єкті. Основні зусилля при написанні аналітичної частини розділу повинні бути спрямовані на з’ясування відповідності між дійсним станом охорони праці та організації безпеки в надзвичайних ситуаціях на об’єкті дослідження та нормативними вимогами, критеріями. Підсумком повинні стати пропозиції щодо покращення ситуації або подальших шляхів розвитку охорони праці та безпеки в надзвичайних ситуаціях на підприємстві (в установі, організації).
Дата добавления: 2015-07-26; просмотров: 258; Нарушение авторских прав Мы поможем в написании ваших работ! |