Студопедия

Главная страница Случайная лекция


Мы поможем в написании ваших работ!

Порталы:

БиологияВойнаГеографияИнформатикаИскусствоИсторияКультураЛингвистикаМатематикаМедицинаОхрана трудаПолитикаПравоПсихологияРелигияТехникаФизикаФилософияЭкономика



Мы поможем в написании ваших работ!




Песнь 3

Глас 8.

 

Песнь 1.

 

Ирмо́с: Ди́вному Бо́гу вели́чия принесе́м, и великоле́пно с на́ми да воспое́т земля́ и не́бо я́сно сла́ву Его́.

 

Святи́тельский престо́л во гра́де Симферо́поле украси́л све́тло, в не́мже пожи́в, я́ко А́нгел, святы́м житие́м и уче́нием Боже́ственным освяти́л еси́ лю́ди, да вси прино́сят вели́чия Бо́жия и пою́т сла́ву Его́.

 

Вседержи́теля и Го́спода о нас моли́, святи́телю Луко́, дарова́ти нам оставле́ние прегреше́ний, да с тобо́ю ди́вному Бо́гу вели́чия принесе́м, и воспое́м сла́ву Его́.

 

Яви́лся еси́ ны́не в па́мяти твое́й Кры́мстей па́стве, испове́дниче Христо́в, столп непоколеби́мый и стена́ неруши́мая, боля́щим утеше́ние, гре́шников спору́чниче, Бо́гу вели́чия принося́ и воспева́я сла́ву Его́.

 

Богоро́дичен: Тя призыва́ющим спаси́тельное еси́ приста́нище и покро́в, Богороди́тельнице Пречи́стая, те́мже от души́ призыва́ем Тя те́пле: Влады́чице, спаси́ ны и научи́ нас ди́вному Бо́гу вели́чия приноси́ти и воспева́ти сла́ву Его́.

 

 

Песнь 3.

 

Ирмо́с: Уподо́би мя, Христе́, у́мно горе́ Сио́нстей, возвы́сивый и утверди́вый в наде́жди о Тебе́ и иска́павый ро́су благода́ти, Человеколю́бче.

 

Источи́л еси́, святи́телю, уче́ния ре́ки благода́тныя и вся́ку ду́шу благочести́вых напои́л еси́, мно́гия исцели́л еси́ и о всех усе́рдне моли́лся, да иска́пает ро́су благода́ти Своея́ Человеколю́бец.

 

Труды́ твои́ми, я́ко до́брый па́стырь, святи́телю Луко́, указа́л еси́ лю́дем путь в Ца́рство Небе́сное и за по́двиги твоя́ от Бо́га венча́н сла́вою на небеси́, Его́же моли́, да ниспо́слет и нам ро́су благода́ти Своея́, Человеколю́бец.

 

Егда́ во́лею Бо́жиею изгна́ние в Сиби́рь и темни́цы, и мно́гия ско́рби наидо́ша на тя, тогда́ терпе́нием мужему́дренно вся победи́л еси́, испове́дав Христа́, и моля́ Его́, да источи́т на всех ро́су благода́ти Своея́, я́ко Человеколю́бец.

 

Богоро́дичен: Люби́ти у́бо Тя, Пречи́стая Богома́ти, и пе́снию прославля́ти Тебе́ науча́ет нас вели́кий Арха́нгел и зва́ти, Богоневе́сто, е́же ра́дуйся, я́ко Госпо́дь с Тобо́ю: ра́дуйся, Ра́досте А́нгелов и всех челове́ков.

 

 

Седа́лен, глас 8:

 

Ко Го́споду име́я о́чи серде́чныя, святи́тель яви́лся еси́ Богоподо́бен и Кры́мскую па́ству пресла́вно упасл еси́, отгоня́я полки́ безбо́жных па́лицею слове́с Боже́ственных, те́мже по кончи́не благода́ть досто́йно насле́довал еси́, святи́телю блаже́нне. Сего́ ра́ди вопие́м ти: моли́ Христа́ Бо́га грехо́в оставле́ние дарова́ти чту́щим всечестну́ю па́мять Твою́.

 

 

Сла́ва и ны́не, Богоро́дичен:

 

Тя приста́нище, и сте́ну, и прибе́жище, и наде́жду, и покро́в, и заступле́ние те́плое обре́тше ве́рнии, к Тебе́ притека́ем и вопие́м приле́жно, и зове́м ве́рно: поми́луй, Богоро́дице, упова́ющих на Тя и от прегреше́ний изба́ви.

 

 


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Методика «Сложные аналогии» | Песнь 6

Дата добавления: 2015-06-30; просмотров: 264; Нарушение авторских прав




Мы поможем в написании ваших работ!
lektsiopedia.org - Лекциопедия - 2013 год. | Страница сгенерирована за: 0.003 сек.